2014. október 25., szombat

Grecsó Krisztián: Megyek utánad




Ő is csak egy a falusiak közül. És Eszter sajnálja magát, amiért ez jut. Beletörődött, megértette, elfogadta, hogy ilyenek a faluban a férfiak, melegítőhöz veszik föl a makkos cipőt.



Daru felnövésének történetét követhetjük figyelemmel, a szerelmein keresztül. Egészen az óvodában kezdődött, méghozzá egy viszonzatlan szerelemmel, majd a már-már középkorú Darutól veszünk búcsút a történet végén.


A szokatlanul rövid történetismertetőt azzal szeretném indokolni, hogy egyszerűen nem szeretnék többet megosztani róla… meg igazából nem is nagyon lehet, mert nem a fordulatokon van a hangsúly.

Grecsót először két éve, az érettségi előtt olvastam, ugyanis a Mellettem elférsz érettségi tételünk volt. (Sajnos nem ezt húztam.) Abszolút megragadott a regény, ugyanis a szintén akkor olvasott Száz év magány után teljesen családregény fan lettem. A Megyek utánad valahogy mégis jobban tetszett.

Két eshetőség van:
a) azóta két évet eltöltöttem a bölcsészkaron, ami kicsit megművelte az ízlésem, és jobban tudom már értékelni azokat a könyveket is, amik nem csak piff-puff, csitt-csatt
b) mostanában nagyon le vagyok maradva az olvasás kihívásommal, szóval jellemzően pánikomban inkább a mennyiségre, mint a minőségre mentem… tudom, tudom. Persze jó az az irodalom is, ami csak pár óra szórakozást jelent, nem tagadom, na de azért azokhoz az olvasmányokhoz képest Grecsó gyönyörűen megfogalmazott sorait olvasni hatalmas élvezet volt, és faltam is a tömény oldalakat.

Akárhogy is legyen, Darut a szívembe fogadtam, bár néha persze ráztam a fejem a tettein, azért mégiscsak végignéztük az életét, a tragédiákat és apró örömöket, bár inkább az utóbbit.
A koncepció abszolút érdekes volt. A századik oldal körül már kezdett leesni, hogy Daruval valószínűleg nem most először találkoztunk, hanem a Mellettem elférsz elbeszélője is ő volt. Nem tudtuk meg pontosan, de a családtagok nevéből, közös eseményekből erre jutottam. (Ezerrel próbáltam meg lelki szemeim előtt felrajzolni a Mellettem elférsz belsejében található családfát, több-kevesebb sikerrel, mindenesetre igencsak Sherlock Holmesnak éreztem magam 15 perc erejéig.)
Míg abban a családjának a történetét ismertük meg, és hogy ez hogy hatott az ő életére, ebben a regényben rajta van a hangsúly, külső szemlélőként elemzi magát, tetteit, lelkivilágát, párkapcsolatainak történetén végigfutva.

Habár szeretem a felnövés történeteket, főleg ha nem mindennapi a megvalósítás, mégis inkább tényleg a szavak miatt faltam az oldalakat. A regény maga nagyon tömény, alig vannak benne párbeszédek, sőt, inkább nincsenek is, inkább valami Daru tudatán átszűrt társalgást kapunk olykor-olykor. A történet nem kerek egész, nincs lezárása, inkább csak életképeket kapunk, de azt gyönyörűen megfestve.


Elmélkedtem, hogy négyes vagy ötös legyen, és habár tényleg jól jött a szürke hétköznapokba, mégis inkább csak négyest kap: olykor azért voltak lyukak a sztoriban, amiknek a kitöltése nem lett volna rossz. Ettől függetlenül, ha egyszer elfogy a várólistám (majd soha napján kiskedden), biztos, hogy elolvasom Grecsó többi művét is!